Ziua cititului împreună

Elevii Școlii Gimnaziale “Teleki Domokos” din Gornesti au sărbătorit miercuri 5 februarie 2020 Ziua Cititului Împreună.

Poveștile lui Ion Creangă, personajele lui Caragiale sau aventurile lui Habarnam vor fi mereu la loc de cinste, indiferent dacă copilul de azi se înscrie într-un model cultural diferit, învață lucruri diferite de cele pe care le învăța bunicul lui. În “Gramatica fanteziei”, Gianni Rodari spunea că pentru a te cunoaște e nevoie să te imaginezi…iar pentru a te imagina e nevoie de lectură….de cărți, de povești citite sau ascultate, de experiențe intense, de identificare.
Această ocazie ne-a permis să apreciem încă o dată cât e de important să citești din plăcere, să găsești cartea și personajul care să te reprezinte…și cât de frumoși sunt cititorii.

Scroll to Top