Ziua acțiunii climatice

Marcarea zilei de 30 noiembrie 2019 reprezintă o oportunitate pentru conştientizarea la nivel mondial a necesităţii desfăşurării acţiunilor pentru protejarea mediului înconjurător pe fondul intensificării fenomenelor meteo extreme şi a dezastrelor naturale ca urmare a influenţei sporite a omului asupra ecosistemului planetar.

Pentru celebrarea acestei zile sunt organizate numeroase evenimente pe întreg mapamondul, conferinţe, seminarii, activităţi culturale, evenimente muzicale şi întreceri sportive pentru a atrage atenţia comunităţilor asupra importanţei protejării naturii prin promovarea unor măsuri şi programe sustenabile, conform https://climateactionday.org.

În acest sens, elevii școlii din Gornești au realizat activități interactive care au avut ca scop protejarea mediului înconjurător.

Scroll to Top