La Sfântu Gheorghe

06.05.2021

Astăzi am fost la Sfântu Gheorghe, chiar în locul de vărsare a Dunării în Marea Neagră. ? Ne bucurăm că am fost parte la prima lecție LIVE „Educație la înălțime”, primul proiect național ce dă viață obiectivelor globale prin lecții live cu drona, susținut de Departamentul de Dezvoltare Durabilă din cadrul Guvernului României și dezvoltat de inițiatorii Marius Toader și Adrian Robe în parteneriat cu Aspire Teachers și Asociația Cartierul Creativ Carolina.

Lecția de azi a inclus zboruri cu drona, prezentări, activități și experimente ce au demonstrat impactul poluării ecosistemului din deltă. Elevii școlii din Sf. Gheorghe au adunat PET-uri de pe malurile apei și de pe plajă, iar la finalul lecției au format din ele un mesaj manifest, în direct. RESPONSABILI.

Împreună cu elevii am identificat rolul apelor în conservarea vieții într-un ecosistem unic în Europa, am recunoscut sursele principale de poluare și am examinat rolul oamenilor în conservarea biodiversității.

Mulțumim pentru oportunitate și așteptăm participarea la următoarea lecție.

#EducațieLaÎnălțime

Scroll to Top