Construim prin educație și învățăm jucându-ne „De-a arhitectura în școala mea”!


În acest an, Școala Gimnazială „Teleki Domokos” din Gornești face parte din grupul școlilor ce vor implementa programul educațional „De-a arhitectura în școala mea” coordonat de arhitecți voluntari din cadrul Ordinului Arhitecților din București. Acest program educațional dă posibilitatea elevilor să descopere şi să îşi dezvolte un mod de gândire şi abordare a problemelor specific arhitecţilor şi designer-ilor („design thinking”) prin realizarea de propuneri prin care să îmbunătăţească sau să reimagineze şcoala lor, fiind implicaţi astfel într-un proces de învăţare activă, în care îşi folosesc simţul practic şi creativitatea. Este o abordare a învăţării prin proiect aplicată pe un exemplu concret pe care ei îl cunosc şi utilizează, şcoala.
Scroll to Top