Citesc pentru a învăța! Proiect în derulare în anul școlar 2019-2020


Școala noastră acordă o atenție deosebită dezvoltării competențelor de literație ale elevilor noștri, mai ales în contextul în care știm cu toții că 42% dintre copiii de 15 ani din România sunt analfabeți funcționali. Acest lucru înseamnă că deși pot citi, ei nu reușesc să folosească informația dobândită pentru a rezolva probleme de zi-cu-zi. De exemplu, nu pot înțelege instrucțiunile dintr-un manual sau nu pot alege ruta optimă de deplasare, folosind o hartă. 
Pentru a îmbunătăți competențele de literație, școala noastră a aplicat și a și câștigat unul dintre cele 10 granturi oferite de Asociația Română de Literație, fiind singura școală din jud. Mureș și Transilvania. Programului de formare Citesc pentru a Învăța: Strategii de literație în procesul de predare – învățare (program acreditat MEN) va fi implementat din toamnă în 10 școli și va însemna formarea în acest sens a tuturor profesorilor (indiferent de specialitate) respectiv activități sincronizate cu clasele de elevi sub îndrumarea specialiștilor de la ARL.

Scroll to Top