Atenție la neatenție!-EDWARD project- 26 septembrie 2019

Elevii Școlii Gimnaziale „Teleki Domokos”împreună cu cadrele didactice au punctat prin activități evenimentul  „EDWARD – The European Day Without A Road Death” – Ziua europeană fără decedați în accidente rutiere. Proiectul EDWARD este derulat pentru conștientizarea tuturor categoriilor de participanți la traficul rutier cu privire la riscurile și consecințele la care se expun prin nerespectarea regulilor de circulație. Viteza excesivă sau neadapată la condițiile de drum, conducerea sub influența alcoolului, folosirea neregulamentară a telefonului în timpul conducerii autovehiculului, conducerea unor autovehicule cu defecțiuni tehnice constituie o parte din factorii generatori de accidente de circulație. De asemenea, abaterile comise de bicicliști, motocicliști, mopediști, căruțași și indisciplina pietonală determină producerea de evenimente negative pe șosele.

Scroll to Top