Ziua Copilului 2020

01.06.2020

De Ziua Copilului, vă invităm să-i cunoașteți pe câțiva dintre participanții la concursul “Pași în lumea textului”. Competiția a avut două probe: de verificare a cunoștințelor și de creativitate. Pentru ultima probă, elevii înscriși în concurs au fost provocați să continue textul de mai jos:

Furnica

Alunecând pe luciul stiloului înfipt în cerneală, furnica cade tăcută în călimară. Curând și fără multă așteptare, furnica noastră începe o cuvântare.Îmbătată de cuvinte, rezemată într-un picior, cade-n gol pe caietul incolor.
“Este foarte important ca noi adulții să le hrănim imaginația și să le oferim contexte favorabile dezvoltării, indiferent de mediul din care vin, indiferent de notele pe care le au. Să le dezvoltăm creativitatea și să îi sprijinim să viseze cât mai departe… de multe ori chiar să îi învățăm să viseze” – Veronica Sandor, coordonatorul concursului organizat de Şcoala Gimnazială „Teleki Domokos” Általános Iskola din Gornești, jud. Mureș, în colaborare cu REF Romania.

Află mai mult despre concurs >>

Scroll to Top