Propunerile și inițiativele elevilor pentru suguranța rutieră

Având în vedere creșterea exponențială a parcului de autovehicule raportat la o dezvoltare anevoioasă a infrastructurii rutiere, elevii au constatat că pe drumurile nationale din Romania se înregistreaza o creștere alarmantă a numărului de accidente rutiere cu consecințe grave. Lucrurile nu stau diferit nici pe drumul ce străbate Comuna Gornești. Pentru a preîntampina  aceste evenimente rutiere, echipa de proiect „ Your ideas, your initiatives” a venit cu câteva idei. Împreună cu arhitecta Bianca Bărbieru, elevii au studiat marcajele din apropierea școlii și au venit cu câteva propuneri. Pentru a realiza imaginile elevii au studiat semne de circulație, harta drumurilor și au utilizat aplicații precum google maps și photoshop. Vă lăsăm să descoperiți ce a ieșit ?

Echipa de proiect, 24 aprilie 2020

Scroll to Top