Concurs – Limba și literatura română pentru minorități

Școala Gimnazială “Teleki Domokos” din Gornești jud. Mureș, în calitate de instituție organizatoare, vă invită să participați în data de 16 mai 2019 de la ora 15  la Concursul  de competențe lingvistice în limba română pentru minoritățiPași în lumea textului”- dedicat elevilor din clasa a VI-a, vorbitori de limbă maghiară ca limbă maternă.

Acest concurs valorifică competenţele lingvistice de receptare a unui mesaj scris, respectiv, dezvoltarea competenţei de a  lectura/recepta un text necunoscut în limba română, practicarea raţională şi funcţională a limbii, aprofundând elemente de construcţie a comunicării scrise în limba română necesare integrării sociale și evaluărilor naționale.

 Școala Gimnazială „Teleki Domokos”

Catedra de Limba și Literatura română

       

Scroll to Top