Despre platforma eTwinning

Școala Gimnazială “Teleki Domokos” susține activitățile educative naționale și internaționale, precum și evenimentele de calitate promovate în interesul elevilor școlii și lărgirea universului cultural a acestora.

Platforma europeană www.etwinning.net se adresează tuturor şcolilor din învăţământul preuniversitar, tuturor profesorilor, indiferent de disciplina predată, directorilor de unităţi şcolare, bibliotecarilor şi inspectorilor şcolari. Prin intermediul platformei, eTwinnerii au acces la o reţea europeană şi oportunităţi pentru dezvoltare profesională, prin colaborarea în proiecte internaţionale şi prin participarea la seminarii internaţionale de formare/ schimburi de experienţă. Elevii și cadrele didactice au acces la un cadru activ de învățare, la instrumente pedagogice care integrează noile tehnologii în procesul didactic.

Treasures around me eTwinning – Comorile din jurul meu

Cooking class – Proiect international

World Read Aloud Day – eveniment eTwinning

Activități în cadrul proiectelor etwinnig 2019

Activități realizate în cadrul proiectului internaționale”If it’s favor of the environment, it’s worth covering the wastes” ce are ca scop dezvoltarea abilităților de viață ale elevilor, în contextul dezvoltării  durabile.

Activitate eTwinning outdoor- Ziua Pământului 2019

To be able to understand nature, you need to be closer to it. In this activity, along with representatives of the Zoo Tg. Mureș,  students of ”Teleki Domokos” Gornesti school learned more about global warming and what they can do to protect nature

Dezvoltarea creativității- Realizarea de slogane pe tema protejării mediului 2019

Activitate practică- Realizarea săpunului din elemente reciclate 2019

Colectarea de materiale plastice și hârtie pentru reciclare

Conferința Școlilor eTwinning- Dublin 2019

În perioada 9-11 mai 2019 a avut loc la Dablin , Irlanda, Conferința școlilor eTwinning. Școala noastă, singura școală eTwinning din județul Mureș, s-a numărat printre școlile reprezentate la acest eveniment. Pe parcursul celor trei zile ale conferinței, Școlile eTwinning au proiectat imaginea de modele ale universului educației, iar profesorii din acești școli au avut ocazia să relaționeze cu profesori cu preocupări similare din alte țări.

Joi, 9 mai, participanții au fost întâmpinați de inspectorul principal Seamus Knox, din partea Departamentului Educației din Irlanda, și de Cécile Le Clercq, funcționar principal responsabil de politici în cadrul Comisiei Europene.

Întâlniri de lucru în cadrul proiectelor eTwinning

Anul școlar 2018-2019 a adus cu el proiecte etwinining noi ce au avut ca scop dezvoltarea abilităților de viață ale elevilor, dezvoltarea competențelor de comunicare și conștientizarea importanței protejării mediului. Toate aceste competențe elevii Școlii Gimnaziale „Teleki Domokos” și le-au dezvoltat și exersat alături de colegi din alte școli europene în cadrul proiectelor etwinning derulate la nivelul școlii

eTwinning la „panou”

Mulțumim Kastamonu România pentru sponsorizarea cu panouri de afișaj. Materialele realizate de elevi în cadrul proiectelor etwinning pot fi acum văzute de întreaga școală și de vizitatorii acesteia.